გაკვეთილის მასალები



გაკვეთილის  მთავარი თემა

თემაკომპიუტერის მოწყობილობები შეიძლება განვსაზღვროთ:
სწავლების საფეხური
5 კლასი  დაწყებითი საფეხური
მოსწავლეთა პროფილი
35 მოსწავლე

გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალობა
მოსწავლე ეცნობა კომპიუტერის მოწყობილობებს, თითოეული მათგანის დანიშნულებას და  დაადგენს მათ ურთიერთ კავშირში რაც გამოიწვწვს მათ დაინტერესებას შემდგომიში უფრო ფართოდ გაიცნონ კომპიუტერის შესაძლებლობები შემდგომში გამოყენების მიზნით.



გაკვეთილის მიზნები და შედეგები

1. კომპიუტერი, როგორც ინფორმაციის გადამამუშავებელი უნივერსალური მოწყობილობა. კომპიუტერის აგებულება;
2. პროცესორი და მისი სწრაფქმედება. ოპერატიული და მუდმივი მეხსიერება და მათი ურთიერთკავშირი;
3. შეტანის მოწყობილობები და მათი დანიშნულებაკლავიატურა, თაგვი და მისი შემცვლელი მოწყობილობა, მიკროფონი, სკანერი, ვებ-კამერა;
4. გამოტანის მოწყობილობები და მათი დანიშნულება:   მონიტორი, პრინტერი, სპიკერები/ყურსასმენები
 1. ის ტექნ. V.1.მოსწავლეს შეუძლია ისტ-ის ეფექტურად და უსაფრთხოდგამოყენება.  
V.1.1.აცნობიერებს ზოგიერთი ციფრული საშუალების დანიშნულებას;
შესაბამისი ინდიკატორი
ვერ ერკვევა
ცდილობს გაერკვეს
ერკვევა
ძალან კარგად ერკვევა

აცნობიერებს ზოგიერთი ციფრული საშუალების დანიშნულებას;





ჩართავს და გამორთავს კომპიუტერს, როგორც ოპერაციულ სისტემას შესაბამისი ფუნქციის გამოყენებით, ასევე მოწყობილობის ჩართვა-გამორთვის ღილაკების საშუალებით. გაიაზრებს ამ ორ ხერხს შორის განსხვავებას;





ამოიცნობს ციფრული მოწყობილობის კომპონენტებს და გაიაზრებს მათ დანიშნულებას (მაგალითად: კლავიატურა, მონიტორი, ეკრანი, თაგვი);




V.1.3.ჩართავს და გამორთავს კომპიუტერს, როგორც ოპერაციულ სისტემას შესაბამისი ფუნქციის გამოყენებით, ასევე მოწყობილობის ჩართვა-გამორთვის ღილაკების საშუალებით. გაიაზრებს ამ ორ ხერხს შორის განსხვავებას;
V.1.4. აცნობიერებს თაგვის ღილაკის ფუნქციებს და ეფექტურად იყენებს თაგვს (მაგ. თაგვის კურსორის გადაადგილება სასურველ ადგილას, ობიექტისგადართვათაგვის საშუალებით, დაწკაპუნება და ორმაგი დაწკაპუნება) ;    
 V.1.5. ამოიცნობს ციფრული მოწყობილობების კომპონენტებს და გაიაზრებს მათ დანიშნულებას (მაგ. კლავიატურა, მონიტორი,ეკრანი, თაგვი)  ;
2. ნინო ჯამასპიშვილისსაინფორმაციო და საკომუნიკაციო ტექნოლოგიებიდა  ჯემალ გოჯიაშვილისსაინფორმაციო ტექნოლოგიებისმიხედვით
გაკვეთილის თემას ვაყალოიბებთ     შეკითხვებისა და ვიზუალური  სახით. შეკითხვის დასმა ხელს უწყობს ცნობისმოყვარეობის გაღვივებას და კვლევა-ძიებისკენ გვიბიძგებს.

წინასწარი ცოდნა

მოსწავლეები ერკვევიან კომპიუტერის წარმოშობის ისტორიაში და ზოგადად იციან კომპიუტერის შემადგენლობა და ტიპები (მაგიდის, პორტარტული, …).


შეფასების საგანი და პროცედურები

მოსწავლის წარმატება დგინდება ზეპირი და მსჯელობის სახით.
შეფასების ტიპი განმავითარებელი





სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
სახელმძღვანელო: ნინო ჯამასპიშვილისსაინფორმაციო და საკომუნიკაციო ტექნოლოგიები“  და  ჯემალ გოჯიაშვილისსაინფორმაციო ტექნოლოგიების
კომპიუტერი, სახატავი რვეული, ფანქრები, პროექტორი, რვეულები და ფორმატი.



გაკვეთილის მსვლელობა/საკლასო მენეჯმენტი
უნდა ერკვეოდნენ კომპიუტერის არა მარტო შემადგენელ ნაწილებში, არამედ უნდა ღრმად  გაერკვნენ  ამ მოწყობილობების აგებულებაში, მათი გამოყენების შესაძლებლობებში, უნდა კარგად გარეკვნენ სისტემებში, გაიგონ ინტერფეისი და მისი როლისხვადასხვა მოწყობილობებთან მიმართებაში.
გაკვეთილი  უნდა  წარიმართოს ლექციური 15 წთ და კითხვა-პასუხის რეჟიმში 20 წთ. სწორედ კითხვა-პასუხის რეჟიმი მოახდენს მოსწაბლეთა ინტერესის გაღვიძებას და თემაზე ფოკუსირებას. ეს კი მოახდენს ცოდნის კონსტრუირების ფასილიტაციას.
გაგების დონეზი მოსწავლე გაეცნოსისტ-ის ყველა საშუალებები და    უნდა შეეძლოს ისტ-ის ეფექტურად და უსაფრთხოდ გამოყენება; მთელ კლასთან და ინდივიდუალურ რეჟომში



შეფასების რუბრიკა

კრიტერიუმი
მინიმალური
საშუალზე დაბალი
საშუალოზე მაღალი
მაქსიმალური
ტექსტირს ცოდნა
არ იცის გაკვეთილი.  ვერ პასუხობს დასმულ კითხვეზე. უჭირს ახალი მასალა. პასუხობს ძველი მასალის გარშემო დასმულ კითხვებზე
ცუდად იცის გაკვეთილი.  იბნევა დასმულ კითხვეზე. უჭირს ახალი მასალა პასუხობს ძველი მასალის გარშემო დასმულ კითხვებზე
კარგად ფლობს გაკვეთილს.  იბნევა დასმულ კითხვეზე. იცის როგორც ახალი ასევე ძველი მასალა. არ არის თავის ცოდნაში დარწმუნებული
კარგად ფლობს გაკვეთილს. არ იბნევა დასმულ კითხვეზე. იცის როგორც ახალი ასევე ძველი მასალა
დავალების შესაბამისობა
საერთოდ არ იცის გაკვეთილი რას ეხება. სვამს უაზეო (გაკვეთილის გარეშე) შეკითხვებს
ცდილობს დასვას გაკვეთილთან შესაბამისობაში, თუმც ბევრი შეკითხვა არ შეესაბამება მოცემულ დავალებას
ცდილობს დასვას გაკვეთილთან შესაბამისობაში. თუმც ზოგჯერ მაინც უშვებს უზუსტობას.
სწორედ  სვას კითხვებს გაკვეთილთან შესაბამისობაში .
მთლიანი შთაბეჭდილება
მიზანი არ არის მიღწეული. მოთხოვნებს არ შეესაბამება
მიზანი არ არის მიღწეული. მხოლოდ ზოგიერთ მოთხოვნებს  შეესაბამება.
მიზანი ნაწილობრივ მიღწეული. მხოლოდ ზოგიერთ მოთხოვნებს არ შეესაბამება.
მიზანი მიღწეული. შეესაბამება მოთხოვნებს.


1 comment: